… om att köpa fruktträd


Om fruktträdet är ympat på en grundstam, så avgör grundstammens sort hur stort och starkväxande det blir samt hur härdigt, det vill säga hur tåligt mot kyla, det kommer att vara. Sverige delas in i åtta (VIII) zoner som gradvis blir kallare.
En zonkarta ges ut och publiceras av Riksförbundet Svensk trädgård. Här står mer om zonkartan.
Det är dessutom bra att veta om fruktsorten är självfertil eller om den fordrar andra fruktsorter för att bli pollinerad och kunna sätta frukt. Finns det fruktträd i grannskapet så är sannolikheten stor att det blir befruktat, om inte så kan man behöva ha ett par tre olika fruktsorter.

under skrivande 2023 03 22 –>

Grundstammar

Infon är tagen ifrån sajterna Blomsterlandet och Svartbäckens trädgård, om grundstammar i deras shop. På deras sajter framgår det vilka grundstammar äppelsorterna är ympade på. Detsamma gäller även finska sajten Blomqvists plantskola, där äppelsorterna är ympade på Antonovka.
(går att betala med swish från Sverige. Känner dock till få av deras sorter).
Ebeplant i Gränna har vägledande information om grundstammar.
Bispgårdens trädgård
Wexthuset

äpple

  • A2, zon V (VI) starkväxande och långlivat
    A2 är vanligast och den som är utvecklad inom E-plant programmet på/via SLU
  • Antonovka, zon VI (VII) medelstarkväxt
  • B9 har bäst härdighet, svagväxande och inte så långlivat
  • Sylvestris, frön från vildapel, starkväxande och långlivade träd. (Info från Svartbäckens sajt)

päron

  • Kirchensaller zon VI, starkväxande
  • Eline, zon IV, svagväxande

körsbär

  • Avium ‘Svea’, zon V, starkväxande grundstam, tålig, långlivad, kan skjuta rotskott.
  • GiselA 5, zon VI, svagväxande, inga rotskott.

plommon

  • Cerasifera, zon V, starkväxande
  • St Julien, zon V(VI), medelstarkväxt

vinteräpplen för zon V

Trädgården där fruktträden som ska väljas ut kommer att stå, ligger i Dalarna strax utanför Falun. Lyckligtvis har det funnits en riktig trädskola här i närheten, närmare bestämt i Vassbo och lyckligtvis har jag deras gamla plantkatalog från 1961 (Olle Ridelius kan ha ett finger med i det faktum att den trycktes upp under 1990-talet.) Fruktträdgården finns fortfarande kvar, men inte längre någon försäljning av plantor. Men det går att se vilka sorter som passar här! För även om det står att en sort är härdig upp till en viss zon, så kan det visa sig att den kanske klarar en kallare zon.

De jag valt ut är … lite våghalsigt många i zon IV:

LindaIVdec-febdessert, mycket hållbar
LoboVokt-decgod smak
MaglemerIVsept-novfin smak
OranieIVdessert
GrågyllingVokt-janhushållsfrukt, frisk smak
LoboVokt-decgod smak

bara zon VI och längsta hållbarhet … säger inte så mycket om smaken!

AntonovkaVIokt-dechärdig
RisäterVIsept-oktmkt härdig
Slava PetrogradVInov-janhushållsfrukt, syra
WealthyVIdec-mars

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: